Make your own free website on Tripod.com
 

" OYUNCULARINA ÇALISAN YÖNETMEN "
Banu Tuna - Osman Sinav’la Röportaj, Hürriyet - 12 Aralik 1999

Osman Sinav, birçok diziye imzasini atmis usta bir yönetmen. "Deli Yürek" dizisiyle ikinci kez Altin Kelebek Ödülü’nü aldi.

En iyi yönetmen olmak nasil?

Güzel tabii. Insan emeginin bir yansimasini görüyor ve bu keyifli ve insani bir sey. Ödül almak herkesi keyiflendirir. Ama bundan önce yaptigin isin halktan sonuç almasi önemli.

Siz zaten ödüllü bir yönetmensiniz...

Bundan önce Altin Koza, Altin Portakal, Yazarlar Birligi ödülleri aldim. Geçen yil Sicak Saatler, Magazin Gazetecileri'nin ödülüne layik görüldü. ÇASOD'dan aldigim ödüller de var ama hepsinin sayisini su anda net hatirlamiyorum. Hepsi zaten yönetmen olarak benim aldigim ödüller degil, benim kadromun, oyuncularimin aldigi ödüller. Sunun altini çizmek isterim. Ben kendine degil, oyuncularina çalisan bir yönetmenim. Benim oyuncularim daha çok ödül alirlar. Ödülü olmayan çok az isim var. Süper Baba mesela Altin Kelebek aldi. Bu ikinci Altin Kelebek'im.

Oyuncular için çalismak bir yöntem mi?

Oyuncularima çalismam bilinçli bir tercih. Aslinda iki tip yönetmen vardir. Bunu televizyon ve sinema için de söyleyebiliriz. Böyle bir dil mümkündür. Oyuncularina ve isin rengine çalisan yönetmenler vardir. Anlattigim hikayeye ve onu aktaran kisilere çalisirim ben. Ben geri planda kalmayi tercih ederim. Bence hikaye yönetmenden de oyuncudan da önde gelir.

Ödüllü yönetmen, iyi yönetmen degil mi ?

Ödül alan yönetmen elbette iyidir, ama bazi seyler var ki, ülkemizde anlattiklari hikayeden daha önemli hale geliyor yönetmenler. Her yazida ünlü yönetmen diye baslayan tiratlar atiliyor.

Deli Yürek'in daha çok yolu var mi?

Nefesimiz yettigi kadar gider. Bastan sinirlari çizilmis bir dizi degil, ama doyma noktasi bellidir. Biz onu hissederiz ve o noktada keseriz. Bu reytinge, halktan gelen tepkilere baglidir. Deli Yürek devam edecek ama bir digerini de hayata geçirmek üzereyiz

| MP3Wallpaper | Röportaj | KöseHaberReplik | Miroglu Silah Resimleri | Siirler | Kusçu'nun Sözleri |

[ Röportaj Anasayfa ]