Make your own free website on Tripod.com
 

" BU MAFYA DEGiL, ÇAGDAS KÖROGLU "
Aydin Ulun - Kenan Imirzalioglu'yla Röportaj, Hürriyet - 07 Aralik 2001

Deliyürek filminin stari Kenan Imirzalioglu, filmin tanitimi için gittigi Almanya Berlin'de sorularimizi yanitladi.

Podyumdan televizyona, oradan da sinemaya geçtiniz. ‘‘Deliyürek’’le yepyeni bir kimlik kazandiniz. Eski ve yeni Kenan'i nasil degerlendiriyorsunuz?

Eski Kenan özüyle devam ediyor. Yeni Kenan sette, oyuncu dostlari arasinda baska bir egitimi, sinemaciligi doruklara tasima kaygisi tasiyor... Daha çok ögrenmek istiyor. Deli Yürek'in seti üç yil boyunca bana konservatuar egitimi verdi.

Deliyürek tiplemesinde yüzünüzdeki üç günlük sakal artik sizin vazgeçilmez parçaniz gibi... Kalici mi?

Arada bir kesiyorum ama sizlere denk gelmiyor. Örnegin bir keresinde Amerika'dayken kesmistim. Simdilik kesmeyi düsünmüyorum. Çünkü film henüz taze, bu imaj sürmeli diye düsünüyorum. Ayrica diziden sonra sakalim kestigimde film aksadi. Üç gün sakalimin uzamasi beklendi, set yatti. Arkadaslar epey dalga geçtiler bu bekleyen sakal yüzünden. Laf aramizda anladigim kadariyla üç günlük sakalli Kenan begeniliyor da!

Deliyürek filminde hep silahli bir imaj yarattiniz. Silahli ama ayni zamanda iyi yürekli bir kahraman. Hatta zaman zaman ‘iyi yürekli bir mafya tiplemesi’ne dogru gidiyorsunuz sanki.

Hayir hayir buna katilmiyorum. Mafya tiplemesi yok! Mafya degil ama çagdas bir Robin Hood'dan söz edebiliriz. Çagdas Köroglu diyebiliriz... Ama burada mafyaya yer yok.

Türkiye'de filminizin galasina ve ilginçtir buradaki, yani Berlin'deki galaya da sizi kutlamaya gelen insanlar arasinda MHP rozetli insanlarin çoklugu dikkat çekti. Bu bir tesadüf mü acaba, ne dersiniz?

Böyle bir seyi ilk sizden duyuyorum. Dogrusu benim dikkatimi bu kadar çekmemisti. Onlar bunlar ayirimi yüzünden bugün, bu krizleri yasiyoruz. Film iyi mi, kötü mü, ona bakmak lazim.

Yilmaz Güney'e benzetiliyorsunuz. Özellikle de Diyarbakir da... Ne dersiniz?

Haklisiniz. Diyarbakir'da Imirzalioðlu, Güney'le bütünlestirildi sanki. Yilmaz da güçsüzün yanindaydi. Bu anlamda benzetme dogaldir. Ama Miroglu'nu en çok sevdiren sey sanirim bu ülkenin içinden çikan, 21. yüzyili yasayan ve bizden biri olmasidir. Amerikan özentisi degil.

Ödüllerden söz ettiniz. Oscar dediniz, Altin Ayi, Cannes dediniz...

Dayanagim var; filmimize olan güvendir bu dayanak! Deliyürek'le bu ödüllere yakin oldugumuzu hissediyorum. Daha da çalisacagiz. Galatasaray'in Avrupa sampiyonu olacagini bundan üç bes yil evvel söyleseydiniz size gülerlerdi. Ama simdi görüyorsunuz.

Bu kadar kosturmaca içinde sevinçlerinizi de paylasacak bir kadin var mi?

Maalesef yok! Miroglu'nu Türk insaniyla bulusturdum ama ben gönlümdekiyle henüz böyle bulusmayi gerçeklestiremedim. Müstakbel sevgilimle bu bulusmayi çok da arzuluyorum, inanin! Ama ask kolay degil. Vakti gelmedi belki de!

Ama biraz önce Kanal D'nin ikinci Avrupa Güzeli olan ve simdi Berlin'de yerel bir televizyonda çalisan Hülya Karanlik ile yaptiginiz röportajin uzun sürmesi, derin bakislariniz, dikkatimizi çekti. Hatta Hülya hanimdan pozitif elektriklendim dediniz.

Evet bir elektriklenme oldugu dogru. Hülya hanim gerçekten son derece güzel bir kadin. Etkilenmemek mümkün degil. Ama bu anlik bir elektriklenme. Karsidan o kadar çok elektrik aldim ki, siz beni bu kadar konusturana bakin. Bu zaman zaman olabilen elektriklenme. Normal normal!

TELEViZYONDAN SiNEMAYA iLK DENEME

TV dizisiyle ayni kadroyla çekilen Deliyürek filmi gisede basari elde ederse, reytingi yüksek baska TV dizileri için de bir yol açilmis olacak. Osman Sinav'in yönettigi filmin basrollerini Kenan Imirzalioglu, Melda Bekcan'in oynadigi filmde ayrica Selçuk Yöntem, Oktay Kaynarca, Macit Sonkan, Zafer Ergin, Istar Gökseven, Haluk Kurtoglu, Bülent Kayabas, Emin Gürsoy, Zübeyir Sasmaz ve Zara rol aliyor. Kahramanimiz Yusuf Miroglu, nisanlisi Zeynep ile beraber asker arkadasinin dügünü için Diyarbakir'a gelir. Ancak Gaffar Okkan'in dostu olan arkadasi, dügün sirasinda bir suikaste kurban gider. Bu olayin üzerindeki süpheler Miroglu'nu Güneydogu'ya ait baska bir serüvenin içine dogru çeker.

DELiYÜREK'iN STARI
KENAN IMiRZALIOGLU

Kenan Imirzalioglu (27) 1996'da manken olarak podyuma çikmaya basladi, 1997’de Türkiye ve dünyada ‘‘En iyi model’’ seçilerek söhret yolunda ilk adimlarini atti. Ertesi yil, Osman Sinav'in televizyon için hazirladigi ‘‘Deliyürek’’ dizi filminde basrolü aldi ve o günden beridir, üç günlük sakali, kisik bakislariyla Yusuf Miroglu karakteriyle öyle bir bütünlesti ki, çogu insan ona Imirzalioglu degil, Miroglu demeye basladi

| MP3Wallpaper | Röportaj | KöseHaberReplik | Miroglu Silah Resimleri | Siirler | Kusçu'nun Sözleri |

[ Röportaj Anasayfa ]

.